Leczenie endometriozy – czy może obyć się bez zabiegu chirurgicznego?

Co to jest endometrioza

Endometrioza jest odchyleniem działającym na organy rodne pań, gdzie powłoka, jaka wypełnia wnętrze macicy – rozwija się poza nią. W większości przypadków odbywa się to w tkance wyścielającej miednicę, jajniki i jajowody. W wyjątkowo trudnych wariantach będzie rozrastać się za narządami rodnymi.

Gruczolistość macicy co powinno Cię zaniepokoić

Najpowszechniejszym objawem endometriozy jest ból miednicy, szczególnie w dniach okresu. W miejsce irytujących skurczów przez które regularnie przechodzi większość kobiet w porze krwawienia miesięcznego, kobiety które już wiedzą po sobie co to jest endometrioza nagminnie doświadczają silnego bólu, który zdarza się być niemożliwy do zmniejszenia.

Inne oznaki choroby to:

    ból podczas stosunku
    ból przy oddawaniu moczu
    nadmierne krwawienie podczas krwawienia miesięcznego
    rozwolnienie
    problemy z wypróżnianiem się
    gazy
    wycieńczenie

Uśmierzenie kłopotliwych symptomów jest ważne dla kobiet, które próbują radzić sobie z chorobą, szczególnie jeśli leczenie endometriozy nie zostało jeszcze zaplanowane. Jeżeli w tym tekście rozpoznałaś dobrze znane Ci dolegliwości, na pewno ucieszy Cię wiadomość, że istnieje niemało domowych sposobów, które można praktykować, aby w krótkim okresie czasu zredukować przykre symptomy.

Endometrioza metody bezinwazyjne

Pamiętaj że ciepło prawdopodobnie będzie jedną z wiodących domowych metod, którą masz do swojej dyspozycji. Ciepło ma właściwości aby rozluźnić mięśnie miednicy, co może wyeliminować skurcze i dolegliwości bólowe. Trzeba także uciec się do stosowania z ciepłych kąpieli, termoforów lub koców elektrycznych, aby z powodzeniem łagodzić skurcze.

Środki przeciwzapalne dostępne w sklepach i aptekach to godna polecenia metoda. Dostępne bez recepty niesteroidowe farmaceutyki przeciwzapalne mają potencjał aby przynieść ekspresową ulgę w uporczywych skurczach wywołanych endometriozą. Leki te mają w sobie:

    ibuprofen
    naproksen.

Kluczową kwestią jest spożywanie ich po posiłku i popijanie dużą ilością wody, aby wystrzegać się przykrych chorób żołądka, a także nie aplikuj ich dłużej niż siedem dni.

Alternatywną wariacją będzie także olej rycynowy, który jest respektowany od czasów babć w uśmierzaniu przykrych objawów gruczolistości macicy. Może być stosowany w fierwszej fazie, przy pierwszych skurczach, aby dać nadzieję na poprawę i przeciwdziałać rozrostowi nadmiernych tkanek. Ważne jest, aby wyżej wymieniona praktyka była praktykowana jedynie przed miesiączką, zaś unikana w trakcie. Olej rycynowy winno się rozprowadzać bezpośrednio na brzuchu, ale jeśli niepokoi Cię endometrioza i jej wpływ na rozwój ciąży – przegadaj problem ze swoim lekarzem. Możesz również wzbogacić go niewielką ilością rozluźniającego olejku eterycznego, np. lawendą, aby zrelaksować mięśnie miednicy i użyć go w formie gorącego okładu, ułożonego bezpośrednio na brzuchu.

Kolejna alternatywa to kurkuma, stosowana z uwagi na jej cenne działanie przeciwzapalne, a te zdają się być korzystne dla osób cierpiących na symptomy opisywanej choroby. Może być także stosowana do przewlekłego leczenia endometriozy, jako, że niektóre testy utwierdzają tezę, że posiada ona predyspozycję spowolnienia postępów opisanej choroby