Domki bez pozwolenia – jakie obiekty nie wymagają mnóstwa formalności

Trudno wyobrazić sobie stawianie dużego domu bez załatwienia niezbędnych formalności, w tym uzyskania pozwolenia na budowę. Wedle obowiązujących przepisów są jednak obiekty, które nie wymagają pozwolenia na budowę. O jakich mowa i co trzeba wiedzieć, zanim weźmiemy się za ich wznoszenie?

Wszystko co wokół domu

Piętrowy, duży dom to realizacja wymagająca załatwienia formalności. Czas i cierpliwość, bez których się nie obejdzie, bo do końca fizycznej realizacji minie naprawdę dużo czasu. Inna rzecz jednak tyczy się „obiektów” różnego rodzaju, które mają znaleźć swoje miejsce w otoczeniu domostwa.

Najczęściej zastanawiamy się nad budową wiaty, altanki, choć nie tylko. Które domki bez pozwolenia można zacząć realizować wokół głównego budynku? Idąc za prawem budowlanym, pozwolenie nie jest wymagane do budowy wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, do których zalicza się garaże, altany, ganki i przydomowe oranżerie. Tego typu budowy nie mogą jednak swoją powierzchnią zabudowy przekraczać 35 m2. Należy pamiętać również o tym, że liczba takich obiektów nie może być dowolna. Maksymalna powierzchnia dla jednego obiektu to tylko jeden z wymogów. Drugim jest to, by łączna liczba wszystkich obiektów na jednej działce, nie przekraczała dwóch, dla każdych 500 m2 działki.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Spełnienie wspomnianych wymagań nie oznacza, że można do razu brać się za budowę. Domki bez pozwolenia? Jak najbardziej, to możliwe, ale po pierwsze trzeba dokładnie ustalić, do jakiego rodzaju zaliczana jest budowa, którą chcemy wykonać. Po drugie zaś, należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Mogą w nim zawierać się nakazy/zakazy związane z konkretnymi realizacjami oraz ich parametrami. Jeśli takich planów nie ma, zachodzi potrzeba wystąpienia do właściwego organu o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla planowanej inwestycji.

Choć domki bez pozwolenia wydają się być prostym zadaniem do wykonania, to jednak „samowolka” w tym przypadku i pominięcie wszelkiego rodzaju formalności, może zakończyć się dość problematycznie dla właściciela takiej budowy.