Dlaczego klima ulega awarii?

Żeby klimatyzacja w aucie pracowała bez problemu, warto o niej myśleć zawczasu. Absolutną potrzebą w mojej ocenie jest przegląd raz do roku. Jeżeli o niej nie pamiętamy, to z pewnością będzie pracować źle, albo bez uprzedzenia w efekcie się nadweręży.  Często może się zdarzyć, że przed latem klimatyzacja nie realizuje Twoich oczekiwań.

Po uruchomieniu zamiast rześkiego powietrza wydostaje się niepokojący swąd. Jego przyczyną jest brud skupiający się na filtrze w kabinie, w parowniku i w kablach wentylacyjnych. Materiał biologiczny, dla którego dobrą żywnością są brud oraz wilgoć, daje prawdopodobnie nie tylko brzydki smród, ale dodatkowo nieprzyjemne choroby dróg oddechowych, alergię oraz napady astmy.  Następną przyczyną niepoprawnego działania auto klimy bez wątpienia jest niedosyt składnika chłodzącego oraz oleju w sprężarce. Niektóre auta są wyposażone w tryby chroniące czyli w wypadku niewystarczającej porcji gazu jak również oleju sprawna klima, po prostu nie wystartuje.

Na nieszczęście, nie wszystkie samochody jednak są choćby tak chronione, a przecież niedostateczna zawartość tych dwóch substancji jest przyczyną zniszczenia kompresora. Powinieneś wiedzieć naprawa jest szczególnie kosztowna. Możesz to sprawdzić wpisując w Google hurtownia klimatyzacji i weryfikując ceny.  Gaz do klimy auta należy zatem uzupełniać cyklicznie gdy dokonujesz rokrocznego przeglądu (w przeciągu roku układ traci nawet blisko 15% składnika chłodzącego). Serwisant zaordynuje wtedy także olej zabezpieczający sprężarkę.  Należy wiedzieć, iż zniszczeniem kompresora grozi także ponad przeciętne długa luka w użytkowaniu klimy. Należy zatem uruchomić ją bez wątpienia także poza sezonem.